Charlotte kokosowo-czekoladowa


Pro tip dla ładniejszego wyglądu: biszkopty przyciąć na wysokość tortownicy.
Przepis na okrągłą formę o średnicy ok. 23 cm.


Składniki:
  • 200g biszkoptów tzw. kocich języczków
  • 300 ml mleka
  • 300-400 g (puszka) mleka kokosowego
  • 130g cukru
  • 2 jajka
  • 2 żółtka
  • 400g śmietanki kremówki 36%
  • 20g żelatyny + 6 łyżek zimnej wody
  • 150g gorzkiej czekolady
  • 50 g wiórków kokosowych
Tortownicę o średnicy 23 cm wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia (wystarczy samo dno). Biszkopty przytnij na końcach i ułóż dookoła tortownicy, stawiając je przy samych brzegach. Można sobie ułatwić cały proces, maczając delikatnie końce biszkoptów w mleku.

Czekoladę połam na mniejsze kawałki i roztop w rondelku lub w kąpieli wodnej (miska umieszczona na garnku z gotującą się wodą). 

Żelatynę zalej zminą wodą i pozostaw do napęcznienia. Gdy będzie już sztywna, podziel ją na 2 części.

W misce umieść żółtka, jajka i cukier. Ucieraj mikserem (końcówki do ubijania białek) do powstania jasnej, puszystej masy. Podziel ją na dwie równe części. 

W rondelku zagotuj mleko. Gdy zacznie się gotować, zdejmij z ognia i powoli wlewaj do jednej z części mieszanki jajecznej, cały czas mieszając. Przelej całość z powrotem do rondelka i podgrzewaj do delikatnego zgęstnienia kremu - wystarczy żeby oblepiał łyżkę. Nie wolno dopuścić do zagotowania - krem się wtedy zwarzy. Po zgęstnieniu zdejmij od razu całość z ognia. 
Jedną z części żelatyny podgrzej do rozpuszczenia i dodaj do jeszcze ciepłego kremu. Wymieszaj do połączenia. Dodaj roztopioną wcześniej czekoladę i ponownie wymieszaj. Odstaw do wystudzenia do temperatury pokojowej.

W rondelku zagotuj mleko kokosowe (wcześniej wstrząśnij puszką kilka razy, aby część stała wymieszała się z płynną). Gdy zacznie się gotować, zdejmij z ognia i powoli wlewaj do drugiej części mieszanki jajecznej, cały czas mieszając. Przelej całość z powrotem do rondelka i podgrzewaj do delikatnego zgęstnienia kremu - wystarczy żeby oblepiał łyżkę. Ponownie, zdejmij krem z ognia przed zagotowaniem się. 
Drugą część żelatyny podgrzej do rozpuszczenia i dodaj do jeszcze ciepłego kremu. Wymieszaj do połączenia. Odstaw do wystudzenia do temperatury pokojowej.

Połowę śmietanki (200g) ubij w mikserze do sztywności. Dodaj do czekoladowego kremu i wymieszaj do połączenia - najlepiej partiami, łyżka po łyżce, aby nie stracić na konsystencji. Wstaw do lodówki na max. 5-10 minut do lekkiego schłodzenia i zgęstnienia kremu. Po tym czasie przełóż krem do tortownicy z biszkoptami i wstaw do lodówki do stężenia. 

Drugą część śmietanki ubij w mikserze do sztywności i postępując jak wcześniej, dodaj do kokosowej części kremu. Po wymieszaniu dodaj wiórki kokosowe (część zosatw do dekoracji) i wymieszaj do połączenia. Wyłóż na zestaloną czekoladową część kremu. Wstaw do lodówki do stężenia (ok. 2-3 godziny). 

Posyp pozostałymi wiórkami kokosowymi - dla innego koloru i aromatu możesz podprażyć je wcześniej przez chwilę na suchej patelni. 
Smacznego!